Precis som tidigare senaste fotbollsmästerskap så kommer SVT och TV4 att dela på sändningsrättigheterna av Fotbolls-EM 2016 i Frankrike.  Sveriges första match mot Irland och matchen mot Italien visas på SVT samtidigt som Sveriges match mot Belgien samt EM-finalen visas i TV4. För kompletta TV-tider och TV-kanaler som matcherna visas i se här nedan. Tiderna som visas gäller matchstart och inkluderar ej försnack. Viss ändring kan fortfarande förekomma och vi kommer att uppdatera ändringar så fort som möjligt.

TV-tider och TV-tablå Fotbolls-EM 2016

10 juni
Frankrike – Rumänien kl 21,00 – TV4

11 juni
Albanien – Schweiz kl 15,00 – TV4
Wales – Slovakien kl 18,00 – TV4
England – Ryssland kl 21,00 – SVT

12 juni
Turkiet – Kroatien kl 15,00 – SVT
Polen – Nordirland kl 18,00 – TV4
Tyskland – Ukraina kl 21,00 – TV4

13 juni
Spanien – Tjeckien kl 15,00 – SVT
Irland – Sverige 18,00 – SVT
Belgien – Italien kl 21,00 – TV4

14 juni
Österrike – Ungern kl, 18,00 – TV4
Portugal – Island kl 21,00 – SVT

15 juni
Ryssland – Slovakien kl 15,00 – TV4
Rumänien – Schweiz kl 18,00 – TV4
Frankrike – Albanien kl 21,00 – SVT

16 juni
England – Wales kl 15,00 – SVT
Ukraina – Nordirland kl 18,00 – TV4
Tyskland – Polen kl 21,00 – SVT

17 juni
Italien – Sverige kl 15,00 – SVT

Tjeckien – Kroatien kl 18,00 – SVT
Spanien – Turkiet kl 21,00 – TV4

18 juni
Belgien – Irland kl, 15,00 – SVT
Island – Ungern kl 18,00 – SVT
Portugal – Österrike kl 21,00 – TV4

19 juni
Schweiz – Frankrike kl 21,00 – SVT
Rumänien – Albanien kl 21,00 – SVT

20 juni
Slovakien – England kl 21,00 – TV4
Ryssland – Wales kl 21,00 – TV4

21 juni
Nordirland – Tyskland kl 18,00 – TV4
Ukraina – Polen kl 18,00 – TV4
Kroatien – Spanien kl 21,00 – SVT
Tjeckien – Turkiet kl 21,00 – SVT

22 juni

Ungern – Portugal kl 18,00 – SVT
Island – Österrike kl 18,00 – SVT
Sverige – Belgien kl 21,00 – TV4
Italien – Irland kl 21,00 – TV4

EM-Slutspelet

EM-åttondelsfinaler:
25/6 15,00: (Match 37) 2A-2C – TV4
25/6 18,00: (Match 38) 1B-3A/C/D – SVT
25/6 21,00: (Match 39) 1D-3B/E/F – TV4
26/6 15,00: (Match 40) 1A-3C/D/E – SVT
26/6 18,00: (Match 41) 1C-3A/B/F – TV4
26/6 21,00: (Match 42) 1F-2E – SVT
27/6 18,00: (Match 43) 1E-2D – TV4
27/6 21,00: (Match 44) 2B-2F – SVT

EM-kvartsfinaler:
30/6 21,00: (Match 45) Segrare match 37-Segrare match 39 – TV4
1/7 21,00: (Match 46) Segrare match 38-Segrare match 42 – SVT
2/7 21,00: (Match 47) Segrare match 41-Segrare match 43 – TV4
3/7 21,00: (Match 48) Segrare match 40-Segrare match 44 – SVT

EM-semifinaler:
6/7 21,00: (Match 49) Segrare match 45-Segrare match 46 – TV4
7/7 21,00: (Match 50) Segrare match 47-Segrare match 48 – SVT

EM-final:
10/7 21,00: Segrare match 49-Segrare match 50 – TV4